Vi räknar ned: 100 dagar kvar till Vasaloppet 2012


Publicerad: 2011-11-26

Precis som de två senaste åren räknar vi ned till Vasaloppet och presenterar nedräkningsprofiler som ska åka något av vinterveckans lopp. Med 100 dagar kvar är SVT:s Jacob Hård vår profil.

Jacob planerar att åka Öppet Spår eftersom han som bekant är upptagen söndagen den 4 mars med att kommentera Vasaloppet i TV.

Namn: Jacob Hård
Ålder: 56
Yrke: Journalist

Vilket lopp ska du åka?
– Öppet Spår söndag.

Varför ska du åka?
– Det är bra att ha som mål för sin träning. Man träffar likasinnade. Samvaron, det är ett sätt att umgås – egentligen är det roligare före och efter själva loppet.

Hur tränar du?
– Jag tränar tre gånger i veckan. Jag åker rullskidor, orienterar och går på gym.

Vad är det bästa med Vasaloppets Vintervecka?
– Bästa stunden är dagen innan. När man är ute och känner på spåren. Den där förväntan som ligger i luften. Surret bland alla som ska åka nästa dag.

Vem skulle du vilja se i ditt lopp, helt enkelt utmana?
– Jag vill utmana min kusin William Nisser. Han är jobbig att köra emot för han åker både Öppet Spår och Vasaloppet.
-------------------------------------------------
Se Jacobs kollega, längdexperten och Vasaloppsvinnaren, Anders Blomquist ge Yvette Hermundstad och dig som tittare några tränings- och segergest-tips med 100 dagar kvar:
http://svtplay.se/v/2610108/expertens_tips_med_100_dagar_kvar

Tidigare års nedräkningsprofiler finns HÄR.

 

 


Share |
Tipsa en kompis!
Stäng