Från Stockholm, Göteborg och Sundsvall

Det är både klimatsmart och trevligt att ta bussen tillsammans med andra skidåkare. Preembussarna startar i Stockholm, Göteborg och Sundsvall, med möjlighet kliva ombord på Preemstationer längs vägen. Väl framme i Dalarna väljer du om du vill kliva av i Mora eller Sälen. Med direktbussbiljetten reser du tur och retur till Dalarna och dessutom ingår transferbuss till startområdet och från målområdet i samband med ditt lopp. Hållplatser och tidtabell ser du nedan.

Bussar till Vasaloppet

Från Göteborg
Från Stockholm
Från Sundsvall

Linje 1 Göteborg–Vasaloppsstarten – 29 februari 2020
08.00 Göteborg, Preem, Bäckebolsmotet 1000 kr
08.55 Trollhättan, Anes väg 1 900 kr
09.40 Mellerud, Landsvägsgatan 38 850 kr
12.00 Grums, Strandvägen 68, inklusive rast 800 kr
12.30 Karlstad, Pumpgatan 6 800 kr
16.30 Vasaloppsstarten, Berga by, Sälen
17.45 Mora, mässområdet
18.00 Avgång från Vasaloppsstarten till
Sälens centrum–Lindvallen
(trafikeras av linje 2)

Hemresa från mässområdet i Mora kl. 21.00 den 1 mars.

Boka resa till Vasaloppet (Tickster)

Linje 2 Stockholm–Vasaloppsstarten – 29 februari 2020
08.00 Stockholm, Norr Mälarstrand 31 1000 kr
08.20 Bromma, Islandstorget 1000 kr
08.40 Rosersberg, Norrsundavägen 202 1000 kr
09.05 Uppsala, Kumlagatan 1 900 kr
11.30 Gävlebro, Preem, inklusive rast 800 kr
14.00 Mora, mässområdet
15.30 Vasaloppsstarten, Berga by, Sälen
18.00 Avgång från Vasaloppsstarten till
Sälens centrum–Lindvallen

Hemresa från mässområdet i Mora kl. 21.00 den 1 mars.

Boka resa till Vasaloppet (Tickster)

Linje 3 Sundsvall–Vasaloppsstarten – 29 februari 2020
07.40 Sundsvall, Preem, Hagavägen 27 1000 kr
08.15 Gnarp, järnvägsstationen 1000 kr
08.25 Harmånger, 3 Rum och Kök 1000 kr
08.35 Jättendal, räddningstjänsten 1000 kr
09.05 Hudiksvall, busstationen 950 kr
09.20 Iggesund, hållplats E4 950 kr
09.55 Söderhamn, Preem, Pinassvägen 2 900 kr
10.35 Bollnäs, Preem, Järnvägsgatan 41 800 kr
10.50 Alfta, skolan 800 kr
11.00–11.45 Edsbyn, Preem, Östra Centralgatan 1 800 kr
12.30 Furudal, rastplatsen 750 kr
13.15 Mora, mässområdet
15.30 Vasaloppsstarten, Berga by, Sälen
18.00 Avgång från Vasaloppsstarten till
Sälens centrum–Lindvallen
(trafikeras av linje 2)

Hemresa från mässområdet i Mora kl. 21.00 den 1 mars.

Boka resa till Vasaloppet (Tickster)

 

vinter_buss_preem_1350x690Bagage

Det kommer att finnas en Preembuss vid Vasaloppsstarten i Sälen, där du kan lämna ditt bagage. Kläder som ska användas efter duschen ska skickas med Vasaloppets ordinarie klädtransporter till Mora.

Buss till starten
Du åker med Vasaloppsbussarna enligt Vasaloppets tidtabell. Biljetten för Preems direktbussar är giltig även här. Läs mer på sidan Buss till start.

Buss till start >