Från Stockholm, Göteborg och Sundsvall

Det är både klimatsmart och trevligt att ta bussen tillsammans med andra skidåkare. Preembussarna startar i Stockholm, Göteborg och Sundsvall, med möjlighet kliva ombord på Preemstationer längs vägen. Väl framme i Dalarna väljer du om du vill kliva av i Mora eller Sälen. Med direktbussbiljetten reser du tur och retur till Dalarna och dessutom ingår buss till startområdet och från målområdet i samband med ditt lopp. Hållplatser och tidtabell ser du nedan.

Bussar till Vasaloppet

Från Göteborg >
Från Stockholm >
Från Sundsvall >

Linje 1 Göteborg–Mora – lördagen den 2 mars 2024
08.00 Göteborg, Preem, Bäckebolsmotet 1 275 kr
08.55 Trollhättan, Anes väg 1 1 150 kr
09.40 Mellerud, Landsvägsgatan 38 1 085 kr
12.00 Grums, Strandvägen 68, inklusive rast 1 020 kr
12.30 Karlstad, Pumpgatan 6 1 020 kr
16.30 Vasaloppsstarten, Berga by, Sälen
17.45 Mora
18.00 Avgång från Vasaloppsstarten till
Sälens centrum–Lindvallen
(trafikeras av linje 2)

Hemresa från Mora kl. 21.00 söndagen den 3 mars.

 

Linje 2 Stockholm–Vasaloppsstarten – lördagen den 2 mars 2024
08.00 Stockholm, Norr Mälarstrand 31 1 080 kr
08.20 Bromma, Islandstorget 1 080 kr
08.40 Rosersberg, Norrsundavägen 202 1 080 kr
09.05 Uppsala, Kumlagatan 1 1 040 kr
11.30 Gävle, Gävlebro, Preem, inklusive rast 1 020 kr
14.00 Mora
15.30 Vasaloppsstarten, Berga by, Sälen
18.00 Avgång från Vasaloppsstarten till
Sälens centrum–Lindvallen

Hemresa från Mora kl. 21.00 söndagen den 3 mars.

 

Linje 3 Sundsvall–Vasaloppsstarten – lördagen den 2 mars 2024
08.30 Sundsvall, Preem, Hagavägen 27 1 275 kr
09.40 Hudiksvall, Max Medskog Norra 2 1 215 kr
10.20 Söderhamn, Preem, Pinassvägen 2 1 085 kr
11.00 Bollnäs, Preem, Järnvägsgatan 41 1 020 kr
12.30 Edsbyn, Preem, Östra Centralgatan 1, inklusive rast 1 020 kr
14.00 Mora
15.30 Vasaloppsstarten, Berga by, Sälen
18.00 Avgång från Vasaloppsstarten till
Sälens centrum–Lindvallen
(trafikeras av linje 2)

Hemresa från Mora kl. 21.00 söndagen den 3 mars.

 

 

vinter_buss_preem_1350x690
Köpvillkor
  • Biljetten är inte personlig.
  • Köpt biljett återbetalas inte.
  • Angående covid-19:
    Vi förbehåller oss rätten att ändra arrangemangets upplägg, om vi bedömer att så måste ske för att aktuella covid-19-regler ska kunna följas.
    Om arrangemanget måste ställas in på grund av covid-19 har du rätt att flytta din bussbiljett till nästkommande år.
Bagage

Det kommer att finnas en Preembuss vid Vasaloppsstarten i Sälen, där du kan lämna ditt bagage. Kläder som ska användas efter duschen ska skickas med Vasaloppets ordinarie klädtransporter till Mora.

Buss till starten
Du åker med Vasaloppsbussarna enligt Vasaloppets tidtabell. Biljetten för Preems direktbussar är giltig även här.